Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Odrážedla

Jak vybrat dětské odrážedlo?

Odrážedlo lze popsat jako malé jízdní kolo bez pedálů, na kterém mohou děti již přibližně od dvou let věku začít s cyklistikou. Velikostně odpovídá většinou dětským kolům 12“, nebo je ještě o něco menší. 

 
Jízda na odrážedle je snadná, zábavná a dítě při ní získává dovednosti, které později zúročí při jízdě na opravdovém kole. Nejcennější dovedností, které se dítě na odrážedle naučí, je získání citu pro rovnováhu. Děti se také naučí zatáčet. Často se stává, že dítě s průpravou na odrážedle nepotřebuje později na jízdním kole opěrná kolečka a rovnou jezdí bez nich.
 
Odrážedla se na trhu objevila teprve nedávno, přesto si však získala velkou oblibu, a tak je k dostání nepřeberné množství typů a modelů. Ne všechny jsou však samozřejmě kvalitní. Pojďme se proto podívat, jaké vlastnosti by dobré odrážedlo mělo mít.
 

Nízká hmotnost

Vzhledem k tomu, že odrážedla sedlají malé děti, je velmi důležité, aby jejich hmotnost nebyla příliš vysoká, jinak dítě s odrážedlem nebude schopno manipulovat. Kvalitní odrážedla váží již kolem 4 kg. Nízké hmotnosti odrážedla by však nemělo být dosaženo za cenu jeho nedostatečné tuhosti a odolnosti, jak tomu bývá zejména v případě některých plastových modelů.
 

Dřevo, plast nebo kov

Odrážedla se vyrábí z různých materiálů. Vybírat můžete podle svého vkusu, nedá se obecně říci,  jaký rám je nejlepší. Dřevěná odrážedla jsou stylová, ale často mají omezené možnosti co do nastavitelnosti výšky sedla, či řídítek. Plastová odrážedla jsou lehká, ale až na výjimky méně vydrží a horší u nich bývá kvalita komponent, které se potřebují hladce otáčet (řídítka, náboje kol). Odrážedla s kovovým rámem se nejvíce blíží jízdním kolům a je nejsnazší jejich případná oprava v běžných cyklistických servisech.
 

Nastavitelná poloha sedla

Velmi žádoucí je, aby odrážedlo mělo nastavitelnou výšku sedla. Jen tak ho můžete přizpůsobit výšce dítěte i jeho růstu. Je důležité, aby dítě bezpečně dosáhlo nohama na zem.
 

Brzda není nutná 

Některá odrážedla jsou vybavena pákovou brzdou, nejmenší děti jí však většinou nedokážou zmáčknout a není proto nezbytně nutná. Děti brzdí na odrážedle za pomoci nohou. U starších dětí páková brzda na odrážedle poslouží k výuce brzdění, což se hodí později na jízdním kole.
 

Nafukovací zapletená kola

Odrážedlo by mělo mít kvalitní, nejlépe nafukovací zapletená kola s náboji, jako má klasické jízdní kolo. Jen taková kola se hladce točí a zvládnou i horší povrch. Na trhu je mnoho odrážedel s koly bez možnosti nafukování a bez kvalitních nábojů. Raději než odrážedlo s brzdou volte odrážedlo s kvalitními koly. 
 

Řídítka pro bezpečné zatáčení

Před výběrem si ověřte, zda lze dobře otáčet řídítky odrážedla a zda nikde nedrhnou. Řídítka by měla mít rovněž pro dítě pohodlnou šířku a kvalitní gripy s bezpečnostním lemem proti sesmeknutí ruky.
 

Výběr velikosti 

Při výběru velikosti odrážedla je nejdůležitější, aby dítě dosáhlo ze sedla oběma nohama na zem, a to tak, aby se zemí byla v kontaktu celá chodidla. Jen tak se dítě může pořádně odrazit.
Porovnat odrážedla